Uważaj na oszustów! Podszywają się pod funkcjonariuszy policji

i

Autor: www.pixabay.com Prawdziwa policja apeluje, by ni wierzyć w takie informacje.

Uważaj na oszustów! Podszywają się pod funkcjonariuszy policji

2021-12-29 7:26

Mieszkańcy powiatu braniewskiego znowu oszukani metodą na policjanta. W tylko dwóch ostatnich przypadkach,w ciągu tego samego dnia pokrzywdzeni stracili ponad 80 tys. zł. Jak ustalili prawdziwi policjanci schemat działania oszustów wyglądał podobnie.

O pierwszym z przestępstw poinformowała policjantów mieszkanka powiatu braniewskiego około południa. Tego dnia odebrała telefon stacjonarny od nieznanego mężczyzny przedstawiającego się za pracownika poczty. W rozmowie poinformował, że na kobietę czeka przesyłka, musi podać jedynie swój adres. Następnie do pokrzywdzonej zadzwonił kolejny mężczyzna, podający się za policjanta. Tym razem w słuchawce usłyszała, że ktoś próbuje „wyczyścić” jej konto, a wybierając środki z banku pomoże im złapać oszusta. Kobieta działała zgodnie z telefonicznymi instrukcjami, a wybraną gotówkę w kwocie ponad 20 tys. złotych pozostawiła w umówionym miejscu. Kiedy przestępcy zażądali kolejnej kwoty zgłosiła sprawę prawdziwym policjantom.

Oszustwo razy dwa

 Tego samego dnia do braniewskich funkcjonariuszy zgłosiło się  małżeństwo. W rozmowie z pokrzywdzonymi kryminalni ustalili, że schemat działania przestępców wyglądał bardzo podobnie. Najpierw seniorzy odebrali telefon stacjonarny od rzekomego pracownika poczty, któremu podali swój adres. Później skontaktował się z nimi fałszywy policjant przekonując, że rozpracowują gang włamywaczy i jedynym sposobem na zabezpieczenie oszczędności jest przekazanie ich „funkcjonariuszom”. Pokrzywdzeni, tak jak w pierwszym z opisywanych przypadków, postąpili tak jak im kazano. Kiedy do drzwi małżeństwa zapukał fałszywy funkcjonariusz przekazali mu łącznie ponad 60 tys. zł.

Policjanci ostrzegają!

Oszuści manipulują rozmówcą, a rozmowę prowadzą tak, by uzyskać jak najwięcej informacji o pokrzywdzonym. Fałszywy funkcjonariusz, by uprawdopodobnić swoją legendę podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Przestępcy przekonują swoje ofiary, że ich oszczędności są kluczowe w schwytaniu oszustów. Policja nigdy  telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Zanim zdecydujemy się na wręczenie pieniędzy obcej osobie – zawsze skontaktujmy się najpierw z kimś zaufanym, członkiem rodziny lub zgłośmy się osobiście na komendę Policji. Taka ostrożność może ochronić nasze oszczędności!

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

„Kogel Mogel 4”: Anna Mucha zdradziła pikantne szczegóły o filmie. Czym nas zaskoczy?

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to: