Kolejny remont na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Tym razem prace objęły Basztę Kustodii

i

Autor: arch. UMK we fromborki Ostatnie remonty Baszta Kustodii przeszła w latach 1961-1965 oraz 1987-1988.

Kolejny remont na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Prace objęły Basztę Kustodii

2020-11-10 13:45

Trwają prace remontowe na dachu użytkowanej przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Baszcie Kustodii. Półkolista baszta znajduje się w północnej linii muru okalającego Wzgórze Katedralne. Obecnie pełni funkcję magazynu biblioteki muzealnej.

Baszta Kustodii znajduje się w północnej linii muru okalającego Wzgórze Katedralne. Zbudowano ją na planie podkowy na początku XV wieku. Pierwsza duża przebudowa miała miejsce w 1739 roku, zainicjował ją kanonik Krasiński. Basztę połączono wtedy z sąsiadującym Domem Kustosza i zaadaptowano do celów mieszkalnych. Ostatnie remonty przeszła w latach 1961-1965 oraz 1987-1988.

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, które użytkuje Basztę Kustodii, przeznaczyło ją na magazyn biblioteczny. Jednak z powodu problemów z "dziurawym" dachem nie można było tam bezpiecznie wszystkiego przechowywać, zwłaszcza zabytkowych starodruków.

Oprócz nieszczelności dachu, pod wpływem silnych wiatrów od strony Zalewu Wiślanego elementy konstrukcji dachowej niebezpiecznie odchyliły się także od pionu. Remont był konieczny.

Pieniądze na ten cel udało się zabezpieczyć z budżetu Urzędu marszałkowskiego Województwa warmińsko-mazurskiego. Koszt remontu to ponad 250 tys. brutto.

Tak mieszka Marta Kaczyńska. Stylowe wnętrza, eleganckie dodatki

QUIZ: Czy znasz tabliczkę mnożenia? Sprawdź!

Pytanie 1 z 15
2x6 to: