KRWAWY ŚNIEG. Przyprawiające o dreszcze zjawisko występuje na świecie coraz częściej [ZDJĘCIA]

2021-08-26 9:20

Krwawy śnieg, zwany również arbuzowym śniegiem, to zjawisko występujące na świecie coraz częściej. W ostatnich miesiącach można było zaobserwować go m.in. w Rosji, Alpach oraz na Antarktydzie. Skąd się bierze krwawy śnieg i czy ma coś wspólnego z krwią? O szczegółach przeczytasz w materiale poniżej.

Krwawy śnieg nie jest nowym zjawiskiem, ale wiele osób zapewne nigdy wcześniej o nim nie słyszało. Do tej pory pokrywę śnieżną zabarwioną na czerwono zaobserwowano m.in. na Antarktydzie, w Rosji oraz w Alpach. I choć widok ten może niektórych przyprawiać o dreszcze, czerwony kolor śniegu nie ma nic wspólnego z krwią.

Krwawy śnieg. Co to za zjawisko? Dlaczego śnieg ma kolor czerwony?

Odpowiadają za niego glony znajdujące się pod śniegiem, które w okresie wiosenno-letnim, chronią się przed promieniowaniem słonecznym poprzez wydzielanie czerwonego barwnika. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych czerwony śnieg nazywany jest również śniegiem arbuzowym, ponieważ nie tylko ma barwę miąższu arbuza, ale może również podczas jego zgniatania wydzielać delikatną arbuzową woń.

Raport z anteny 25.08, godz.10