Lelkowo od kuchni czyli świętowanie warenyków z dzyndzałkami

i

Autor: arch. GCK Lelkowo W warsztatach kulinarnych mógł wziąć udział każdy chętny. Udział w nich był bezpłatny.

Lelkowo od kuchni czyli świętowanie warenyków z dzyndzałkami

2021-12-17 18:08

Przygotowania do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia w Lelkowie nie tylko widać i słychać, ale także czuć. A to wszystko za sprawą realizowanego projektu pod hasłem “Warenyki i dzyndzałki”.

"Świętowanie warenyków z dzyndzałkami" - to hasło ciekawego i smacznego zarazem projektu, który realizowany jest w tym roku w Lelkowie. Symboliczne warenyki i dzyndzałki to ukraińskie i warmińskie odpowiedniki pierogów. Natomiast projekt integruje mieszkańców i ułatwia poznanie kultury mniejszości ukraińskiej i Warmiaków.

Lelkowska różnorodność

Lelkowo to miejscowość w powiecie braniewskim, w której żyje wielu przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Polsce. Historycznie z kolei to ziemia warmińska. Stąd pomysł na takie wielokulturowe przygotowania do świąt. Program projektu podzielono na dwie części: warsztaty z gotowania potraw ukraińskich zakończone spotkaniem połączonym z występami artystycznymi i degustacją kulinariów. I to już się odbyło (06-11 grudnia). Taki sam scenariusz przewidziano na część warmińską projektu (12-18 grudnia).

Wieczornica z koncertem

Warmińskie warsztaty kulinarne właśnie się kończą, a ich podsumowanie odbędzie się w sobotę (18 grudnia) o godz. 18.00 w Gminnym Centrum Kultury w Lelkowie. W programie koncert Kapeli Jakubowej połączony z degustacją potraw.

“Świętowanie warenyków z dzyndzałkami” to wspólny projekt Stowarzyszenia “Bocian” z Lelkowa, lelkowskiego koła Związku Ukraińców w Polsce, Koła Gospodyń Wiejskich “Pograniczanki” z Zagaj, Urzędu Gminy w Lelkowie i Gminnego Centrum Kultury. Radio ESKA jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

W Łodzi jeździ tramwaj „Wiedźmina”!

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to: