Wiadomości

„Lewe” papierosy z Białorusi ukryte pod torfem. Miały trafić do powiatu braniewskiego [ZDJĘCIA]

2024-04-24 10:42

Strażnicy graniczni oraz celnicy zatrzymali na drodze S7 tira, który miał przewozić ziemię ogrodową. W trakcie kontroli wykryto nieprawidłowości. Okazało się, że pod torfem ukryte były papierosy bez polskich znaków akcyzy. Gdyby „lewy” towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa byłyby ogromne. Szczegóły poniżej.

Papierosy ukryte w podłodze tira. Miały trafić do powiatu braniewskiego

Funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie z kolegami służby Celno-Skarbowej przechwycili ponad 337 tys. sztuk białoruskich papierosów. Wyroby tytoniowe ukryte były w podłodze tira.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie z Referatu Realizacji w Elblągu prowadzili działania pod kątem zwalczania przemytu.

W czwartek, 18 kwietnia, zatrzymali na drodze ekspresowej nr S7 tira na litewskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą był mieszkaniec województwa mazowieckiego. Zgodnie z dokumentami przewozowymi, transport towaru w postaci 22 tys. kg ziemi ogrodowej odbywał się z Litwy do zakładu w powiecie braniewskim.

Straty Skarbu Państwa wyniosłyby 450 tys. zł

Podczas kontroli pojazdu wykorzystano mobilne urządzenie RTG oraz psa służbowego. W obrazie RTG naczepy stwierdzono nieprawidłowości. Konieczne było przeprowadzenie rewizji szczegółowej naczepy i ładunku. W pojeździe ujawniono ponad 337 tys. szt. papierosów różnych marek z białoruską akcyzą. Z uwagi na trudno dostępne miejsce ukrycia kontrabandy - w profilach podłogi naczepy - funkcjonariuszy wsparła Ochotnicza Straż Pożarna.

Gdyby papierosy trafiły na polski rynek straty Skarbu Państwa wyniosłyby 450 tys. zł.

- Mężczyzna usłyszał zarzuty przewożenia papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Grozi mu wysoka kara grzywny. Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach – przekazała mjr SG Mirosława Aleksandrowicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podlaskie. Pościg za przemytnikiem papierosów. BMW przejechało po kolczatce drogowej

„Lewe” papierosy z Białorusi ukryte pod torfem. Miały trafić do powiatu braniewskiego