Marszałkowa w 9 brygadzie w Braniewie

i

Autor: arch. 9BBKPanc. Róża o imieniu "Marszałkowa Aleksandra Piłsudska" to żywy pomnik Aleksandry Piłsudskiej.

Marszałkowa w 9 brygadzie w Braniewie

2021-10-01 6:28

W 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej „zamieszkała” róża o nazwie "Marszałkowa Aleksandra Piłsudska". Ten wyjątkowy krzew posadzony został w pobliżu pomnika patrona 9 brygady króla Polski Stefana Batorego.

"Marszałkowa Aleksandra Piłsudska" to dostojny kwiat, wypełniony dużymi, 8-centymetrowymi płatkami. Wielokrotnie powtarzające się w ciągu sezonu kwitnienie, na tle zdrowej zieleni liści, w połączeniu z głębią koloru płatków sprawia, że róża już z daleka przyciąga wzrok. Niekwestionowanym walorem kwiatu jest silny zapach, cecha, o którą trudno w grupie róż rabatowych.

"Marszałkowa Aleksandra Piłsudska"

Imieniem "Marszałkowa Aleksandra Piłsudska" nazwana została wyjątkowa odmiana róży o intensywnym różowo-fioletowym kolorze, zdobiąca Ogród Modernistyczny w Łazienkach Królewskich. Chrzest nowego kwiatu odbył się 22 czerwca 2021 r. w Pałacu na Wyspie. Róża podkreśla międzywojenne związki żony Naczelnika Państwa z Łazienkami Królewskimi, m.in. przypadającą w tym roku 100. rocznicę ślubu zawartego przez nią z marszałkiem Józefem Piłsudskim w kaplicy przy Pałacu na Wyspie. Idea takiej formy upamiętnienia zrodziła się w 2020 r. w Łazienkach Królewskich podczas zjazdu z okazji 95-lecia bliskiego sercu marszałkowej Stowarzyszenia "Rodzina Wojskowa". Jego członkinie zadeklarowały wówczas chęć podarowania łazienkowskim ogrodom róży poświęconej żonie Naczelnika Państwa. Kwiat  doskonale pasuje do Aleksandry Piłsudskiej, silnej kobiety, bojowniczki o niepodległość, a jednocześnie podpory dla męża i opiekunki domowego ogniska. Róż jest kolorem kojarzonym z kobiecością, a marszałkowa uosabiała wiele jej aspektów - żona i matka, ciepła, empatyczna osoba, której nie było obce wspieranie biedniejszych i słabszych. W Stowarzyszeniu "Rodzina Wojskowa", któremu honorowo przewodniczyła, działała aktywnie na polu edukacyjnym, opiekując się przedszkolami i szkołami dla dzieci wojskowych, w tym oddziałem mieszczącym się w Belwederze i w gmachu Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych (dzisiejsza Kancelaria Prezesa Rady Ministrów). Jej podopieczni z tych placówek niejednokrotnie bawili się w Ogrodzie Belwederskim, a w kaplicy przy Pałacu na Wyspie odbywały się ich pierwsze komunie święte. Po uroczystościach przyjmowała dzieci z matkami na śniadaniu w Belwederze

Żywy pomnik

Róża o imieniu "Marszałkowa Aleksandra Piłsudska" to żywy pomnik Aleksandry Piłsudskiej. Do Braniewa trafiła za pośrednictwem braniewskiego koła Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” i przewodniczącej koła Barbary Gospodarczyk, która do uroczystości posadzenia krzewu zaprosiła żołnierzy 9BBKPanc.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Smolasty w ESKA Live - piosenka Duże oczy NA ŻYWO

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?