Muzeum Ziemi Braniewskiej wzbogaciło się o kolejne “skarby”

i

Autor: arch. MZB

Muzeum Ziemi Braniewskiej wzbogaciło się o kolejne “skarby”

2021-02-26 23:28

Muzeum Ziemi Braniewskiej wzbogaciło się o kolejne eksponaty. Tym razem są to znaczki reklamowe i zalepki magistrackie z przełomu XIX/XX wieku podarowane przez prywatną osobę z Niemiec. Większość zbiorów braniewskiego muzeum to dary.

Otrzymane znaczki pochodzą z miejscowości: Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto, Braniewo, Orneta i Pieniężno. Znaczki reklamowe z herbami Braniewa, Pieniężna, Ornety i Dobrego Miasta wydane zostały przez firmę kawową Kaffee HAG, która promowała swój produkt dodając do opakowań kawy wizerunki herbów wraz z opisami. Kolekcja herbów miast niemieckich wydawana była w dwóch seriach publikowanych w latach 1913-1918 oraz 1926-1938, w których ukazało się łącznie 3300 wizerunków herbów autorstwa niemieckiego historyka Otto Huppa. Znaczki były dołączane do opakowań kawy i zbierane w specjalnych albumach, co przyczyniło się do popularyzacji heraldyki w Niemczech. Herb Braniewa ukazał się 3 krotnie – informują muzealnicy.

Kolejne dary przekazane do Muzeum Ziemi Braniewskiej to zalepki listowe, które pochodzą z Braniewa i Lidzbarka Warmińskiego. Jak twierdzą muzealnicy takie znaczki wykorzystywane były w przeszłości przede wszystkim do pieczętowania korespondencji urzędowej (na rewersie listu). Pieczętowano kiedyś także korespondencję nie tylko urzędową ale też firmową oraz prywatną ważnych osób. Większość zalepek listowych pojawiła się ok. 1850 roku, prawdopodobnie najpierw w Prusach oraz stopniowo na dalszych terenach.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Mundur Ryszarda Białousa trafił do muzeum. Strzelec z batalionu Zośka opowiada o legendarnym dowódcy
Sonda
Czy za rażące naruszenie przepisów drogowych kierowcy powinni tracić prawo jazdy dożywotnio?