Pracowali nielegalnie na Warmii i Mazurach

i

Autor: WMOSG Pracowali nielegalnie na Warmii i Mazurach

Pracowali nielegalnie na Warmii i Mazurach

2022-05-11 8:00

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku do końca kwietnia wszczęli 43 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców. Czynnościami objęto ponad 1 800 obcokrajowców i stwierdzono, że prawie 400 osobom powierzono pracę nielegalnie. Najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim.

Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były praca bez wymaganego zezwolenia, powierzenie pracy na innych warunkach niż określone w zezwoleniu oraz bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej.

Uchybienia w zatrudnieniu stwierdzono w  branży budowlanej, 23% pracowało niezgodnie z przepisami. Natomiast w gastronomii i firmach pośredniczących w zatrudnieniu po 18%.

Najwięcej cudzoziemców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim 33%, mrągowskim 12%, iławskim 10%, ełckim 8%, piskim 7%, oleckim, szczycieńskim i giżyckim po 5 %.

W minionym okresie największe uchybienia funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili w dwóch firmach. Przedsiębiorstwa z siedzibą w powiecie iławskim i gdańskim działały na zasadach agencji zatrudnienia. Pracodawcy powierzyli 249 cudzoziemcom pracę niezgodnie z przepisami.

Sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na kwotę ponad 56 tys. zł. Za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców grozi kara grzywny nawet do 30 tys. zł.

opr. as

Paweł Zalewski: Incydent z ambasadorem Rosji był błędem

QUIZ. Banalny test wiedzy o historii Polski. Nawet dzieci powinny znać odpowiedzi

Pytanie 1 z 10
Na który rok datuje się Chrzest Polski?