Sprawdzi, czy gleba nie jest zbyt sucha

i

Autor: fanpejdż UG w Braniewie Sprawdzi, czy gleba nie jest zbyt sucha

Sprawdzi, czy gleba nie jest zbyt sucha

2022-01-05 11:24

Na terenie Gminy Braniewo powstała automatyczna stacja meteorologiczna do monitorowania suszy. Urządzenie działające głównie z myślą o rolnikach, będzie mierzyło m.in. poziom wilgotności gleby i wskazywało obszary, na których występują straty w uprawach.

Stacja składa się z Loggera pomiarowego wraz z systemem transmisji danych przez łącze GSM, umieszczonego w szafie z tworzywa, masztu kratownicowego aluminiowego H-12m, zestawu zasilania automatycznego: panel solarny i turbina wiatrowa wraz z buforem akumulatorowym, wiatromierza, czujnika temperatury i wilgotności powietrza oraz czujnik temperatury „bis” a osłonie antyradiacyjnej, czujnika temperatury przygruntowej w osłonie antyradiacyjnej oraz czujnik temperatury gruntu, deszczomierza korytkowego nieogrzewanego - 2 szt., ogrodzenia panelowego.

Głównym celem stacji meteorologicznej jest monitoring suszy rolniczej. Informacje pozyskane ze stacji pozwolą na ocenę lokalnej sytuacji pogodowej i prognozowaniu, co przyniesie szereg korzyści dla producentów rolnych, sadowników (efektywne planowanie zabiegów agrotechnicznych, działań prewencyjnych), celem zminimalizowania skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych w uprawach i plonach oraz pozwolą na bardziej wiarygodne pozyskanie danych o występującej suszy rolniczej.

Stacja kosztowała ponad 56 tys. złotych. Dotacja na jej zakup wyniosła ponad 42 tysiące i pochodziła z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego.​

Roksana Węgiel: Sukces pozwolił mi zweryfikować przyjaźnie

QUIZ. Ile wiesz o gotowaniu i jedzeniu? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Bez czego nie da się zrobić majonezu?