Terytorialsi z Braniewa w stałej gotowości

i

Autor: arch. 4W-MBOT Kolejny rok szkoleniowy w braniewskim batalionie.

Terytorialsi z Braniewa w stałej gotowości

2023-01-30 6:57

W 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie zainaugurowano kolejny rok szkoleniowy. Będzie to m.in. rok przygotowań do przeformowania batalionu (zgodnie z założeniami przyjętymi w koncepcji utworzenia Komponentu Ochrony Pogranicza). Terytorialsi z Braniewa szkolić się będą ze Strażą Graniczną.

Rozpoczęcie roku szkoleniowego to jeden z ważniejszych momentów w życiu jednostki wojskowej. Tego dnia przed żołnierzami stawiane są zadania na nadchodzące miesiące i wyznaczany główny plan działań.

Rok szkoleniowy w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie zainaugurował dowódca batalionu ppłk Adam Książak. Zwracając się do żołnierzy zgromadzonych na placu apelowym powiedział, że „nie będzie to rok łatwy, czeka nas dużo zadań i wyzwań zarówno szkoleniowych, jak też bojowych – wykonywanych w czasie pokoju”.

Szkolenie to podstawa

Żołnierze WOT wezmą w tym roku udział m.in. w  ćwiczeniach organizowanych z innymi rodzajami sił zbrojnych:  „ZALEW-23”, „TUMAK- 23”, czy „JASTRZĄB- 23” - to tylko niektóre z nich. Żołnierze braniewskiego batalionu współpracują też z innymi służbami mundurowymi. Przede wszystkim ze strażą graniczną, ale także strażą pożarną i policją. Również w roku 2023 zaplanowano przeprowadzenie wspólnych szkoleń z funkcjonariuszami SG i strażakami. Ma to duże znaczenie w przypadku wspólnych akcji – zwłaszcza związanych z działaniami przeciwkryzysowymi.

Komponent Ochrony Pogranicza

Dowódca 43blp zachęcał żołnierzy terytorialnej służby wojskowej do przejścia do służby zawodowej. Okazją ku temu będzie tworzenie Komponentu Ochrony Pogranicza. Jeszcze w tym roku, w ramach przygotowania do przeformowania batalionu (zgodnie z założeniami przyjętymi w koncepcji utworzenia KOP), siły braniewskiego batalionu w ramach 14-dniowych szkoleń zintegrowanych będą szkolić się ze Strażą Graniczną. Będą to zajęcia praktyczne – na granicy.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Oto najpiękniejszy budynek wielorodzinny w Polsce. To nie żart. Wrocławianie przecierają oczy ze zdumienia
Sonda
Który kwiat doniczkowy podoba Ci się najbardziej?