Terytorialsi z Braniewa w stałej gotowości

i

Autor: arch. 4W-MBOT Kolejny rok szkoleniowy w braniewskim batalionie.

Terytorialsi z Braniewa w stałej gotowości

2023-01-30 6:57

W 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie zainaugurowano kolejny rok szkoleniowy. Będzie to m.in. rok przygotowań do przeformowania batalionu (zgodnie z założeniami przyjętymi w koncepcji utworzenia Komponentu Ochrony Pogranicza). Terytorialsi z Braniewa szkolić się będą ze Strażą Graniczną.

Rozpoczęcie roku szkoleniowego to jeden z ważniejszych momentów w życiu jednostki wojskowej. Tego dnia przed żołnierzami stawiane są zadania na nadchodzące miesiące i wyznaczany główny plan działań.

Rok szkoleniowy w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie zainaugurował dowódca batalionu ppłk Adam Książak. Zwracając się do żołnierzy zgromadzonych na placu apelowym powiedział, że „nie będzie to rok łatwy, czeka nas dużo zadań i wyzwań zarówno szkoleniowych, jak też bojowych – wykonywanych w czasie pokoju”.

Szkolenie to podstawa

Żołnierze WOT wezmą w tym roku udział m.in. w  ćwiczeniach organizowanych z innymi rodzajami sił zbrojnych:  „ZALEW-23”, „TUMAK- 23”, czy „JASTRZĄB- 23” - to tylko niektóre z nich. Żołnierze braniewskiego batalionu współpracują też z innymi służbami mundurowymi. Przede wszystkim ze strażą graniczną, ale także strażą pożarną i policją. Również w roku 2023 zaplanowano przeprowadzenie wspólnych szkoleń z funkcjonariuszami SG i strażakami. Ma to duże znaczenie w przypadku wspólnych akcji – zwłaszcza związanych z działaniami przeciwkryzysowymi.

Komponent Ochrony Pogranicza

Dowódca 43blp zachęcał żołnierzy terytorialnej służby wojskowej do przejścia do służby zawodowej. Okazją ku temu będzie tworzenie Komponentu Ochrony Pogranicza. Jeszcze w tym roku, w ramach przygotowania do przeformowania batalionu (zgodnie z założeniami przyjętymi w koncepcji utworzenia KOP), siły braniewskiego batalionu w ramach 14-dniowych szkoleń zintegrowanych będą szkolić się ze Strażą Graniczną. Będą to zajęcia praktyczne – na granicy.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Oto najpiękniejszy budynek wielorodzinny w Polsce. To nie żart. Wrocławianie przecierają oczy ze zdumienia
Sonda
Który kwiat doniczkowy podoba Ci się najbardziej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE